Další odkazy

Indikátory topných nákladů

Co jsou to indikátory topných nákladů?

Indikátory topných nákladů jsou měřicí přístroje, které registrují spotřebu a na základě této registrace se následně provádí rozúčtování nákladů na vytápění. Indikátor vytápění neregistruje fyzikální jednotky (kWh, GJ nebo m³), ale zobrazuje spotřební jednotky. Tyto jednotky představují podíl na celkové spotřebě v budově. Například konkrétní náklady na vytápění Vašeho bytu lze vypočítat z poměru několika podobných indikátorů topných nákladů v budově.

Jak indikátory topných nákladů fungují?

Indikátory topných nákladů registrují výdej tepla na konkrétním radiátoru / topném tělese. Samotné měření zde má dva způsoby podle typu indikátoru. U odpařovacích indikátorů dochází v závislosti na teplotě topného tělesa k odpařování měřící kapaliny. Podle teploty topného tělesa se kapalina odpařuje rychleji nebo pomaleji. Množství odpařené kapaliny poté představuje poměr spotřebovaného tepla. Elektronické indikátory měří v režimu s jedním nebo dvěma čidly. U jednočidlového režimu měří čidlo teplotu povrchu topného tělesa. Teplota v místnosti je zohledňována prostřednictvím pevně dané teplotní hodnoty v přístroji. U dvoučidlového režimu měří první čidlo teplotu povrchu topného tělasa a druhé čidlo teplotu vzduchu v místnosti. Ze zjištěného teplotního rozdílu a specifických parametrů topného tělesa, se vypočítá poměrná spotřeba tepla. Výsledné údaje dvoučidlových přístrojů jsou tudíž přesnější než v případě přístrojů jednočidlových. Rádiové indikátory nebo indikátory zapojené do systému AMR se od klasických liší pouze tím, že jsou pomocí rádiového přenosu schopné odeslat naměřené hodnoty. Hlavní výhodou objektů, které jsou osazeny těmito typy indikátorů je, že majitelé jednotlivých bytů nemusí být přítomni při provádění samotného odečtu.

Kdo vyrábí indikátory značky Qundis?

Indikátory Qundis vyrábí stejnojmená firma v Německu. Firma Qundis GmbH vznikla v roce 2009 sloučením společností QVEDIS (Muhlhausen, Německo)a KUNDO Systemtechnik (St. Georgen, Německo). QVEDIS vznikla odkoupením divize od společnosti SIEMENS. Firma je certifikována v souladu s mezinárodním systémem kvality EN ISO 9001:2000 a ISO 14001. V současné době má zastoupení ve 24 evropských zemích a zaměstnává více jak 220 zaměstnanců. Indikátory řady Caloric 5 ve své podstatě představují nástupce původních indikátorů Siemens.

Odpařovací indikátory

Jak odpařovací indikátory topných nákladů fungují?

Tepelně vodivá nosná podložka na topném tělese přenáší teplo z topného tělesa na trubičku s měřicí kapalinou. Kapalina se odpařuje v závislosti na teplotě a době trvání působení tepla. Odpařené množství tak znázorňuje poměrnou spotřebu tepla a je základem pro rozúčtování. Odečtené hodnoty zobrazují poměrnou spotřebu jednotlivých topných těles z celkové tepelné spotřeby objektu.

Jak často dochází k výměně trubiček v indikátorech?

V rámci vizuálního ročního odečtu se vždy nasazuje do indikátoru nová trubička. Trubička z předchozího roku však většinou zůstává ještě další rok viditelně uzavřená v přístroji pro kontrolní účely a účely srovnávání. Trubičky a měřící kapalina v nich mají každý rok jinou odlišnou barvu z důvodu vyloučení záměny nebo manipulace.

Jaká kapalina je v trubičkách odpařovacích indikátorů a je tato kapalinazdravotně závadná?

Trubičky odpařovacích indikátorů jsou naplněny methylbenzoátem. Jedná se o aromatickou látku, která se vyskytuje také v kosmetice, v mýdlech nebo jako aromatická látka v potravinách. Dojde-li neodbornou manipulací nebo poškozením indikátoru vytápění k potřísnění kůže odpařovací kapalinou, může dojít k podráždění. V takovém případě substanci odstraňte důkladným omytím zasaženého místa.

Jak je zabráněno manipulaci s indikátorem?

Indikátor je opatřen ochranou plombou. Při jejím poškození, neodbornou manipulací nebo poškozením indikátoru, kdy nemůže být brán zřetel na naměřené hodnoty je dopočítávána spotřeba dle současně platné legislativy.

Elektronické indikátory

Jak elektronické indikátory topných nákladů fungují?

Elektronické indikátory registrují teplotními čidly teplotu topného tělesa a vzduchu v místnosti. Z těchto teplotních údajů a údajů, jenž jsou specifické pro příslušné topné těleso, vypočítává mikročip hodnotu spotřeby. Přitom zohledňuje i minimální teplotní rozdíly mezi teplotou vzduchu v místnosti a teplotou topného tělesa. Rychlost zobrazení je určena schopností předání tepla topného tělesa a závisí tak na velikosti teplotního rozdílu a výkonu topného tělesa. Vypočtené jednotky spotřeby se zobrazují na LCD displeji a jsou ukládány do paměti přístroje k naprogramovanému dni překlopení. Pro nové období rozúčtovaní je aktuální ukazatel spotřeby vždy vynulován.

Jak jsou indikátory napájeny el. energií?

Indikátor má v sobě lithiovou baterii, která má dle výrobce životnost minimálně 10 let.

Jak je zabráněno manipulaci s indikátorem?

Indikátor je opatřen ochranou plombou. Při jejím poškození, neodbornou manipulací nebo poškozením indikátoru, kdy nemůže být brán zřetel na naměřené hodnoty je dopočítávána spotřeba dle současně platné legislativy. Zároveň při pokusu o ovlivnění indikátor zobrazí na displeji chybové hlášení a uloží do paměti datum, kdy k této situaci došlo. Tyto údaje jsme schopni z indikátoru získat jak v průběhu roku, tak při provádění samotného odečtu.

Elektronické rádiové indikátory

Jak elektronické rádiové indikátory topných nákladů fungují?

Elektronické rádiové indikátory registrují, ukládají a přenáší veškeré údaje o spotřebě za účelem realizace na spotřebu vázaného rozúčtování. Systém ukládá do paměti údaje o spotřebě na konci měsíce a k odečtovému dni, který je naprogramován na 31.12. Tyto údaje jsou následně zprostředkovávány integrovaným rádiovým vysílačem. Údaje zůstávají uloženy v paměti až do následujícího roku. Jelikož už není nezbytný vstup do bytů, probíhá odečet bez nutnosti domlouvání schůzek nebo přítomnosti uživatelů/vlastníků bytů. Po uplynutí odečtového dne jsou údaje o spotřebě přeneseny odečitatelem formou rádiogramů mobilním přijímačem do přenosného počítače. Odtud přechází údaje o spotřebě do systému rozúčtování. Realizace meziodečtů rovněž není nezbytná, neboť veškeré údaje za období posledních dvanácti měsíců zůstávají uloženy v přístrojích a jsou tak dostupné pro případné odečty údajů o spotřebě za předchozí měsíce.

Je možné ovlivnit rádiově odečítané indikátory?

Data, která jsou odečítáná z indikátorů jsou kódována do určitého typu souboru a dále je možné tyto data zpracovat pouze se speciálním softwarem. Další ochranu tvoří plombování indikátorů. Zároveň při pokusu o ovlivnění indikátor zobrazí na displeji chybové hlášení a uloží do paměti datum, kdy k této situaci došlo. Tyto údaje jsme schopni z indikátoru získat jak v průběhu roku, tak při provádění samotného odečtu.

Je rádiové vysílání indikátorů zdravotně nezávadné?

Vysílání dat z indikátorů topných nákladů, které je v průběhu jednoho roku vyprodukována jednou uživatelskou resp. bytovou jednotkou, vybavenou rádiovými indikátory odpovídá přibližně jednomu pětiminutovému hovoru mobilním telefonem. Podle nejnovějších poznatků lze tudíž bez pochybností konstatovat, že lze užívat rádiové systémy v obytných místnostech a na pracovištích a také ve veřejných zařízeních a to bez obav, že tím dojde k nějaké újmě na zdraví.

Vodoměry

Po jaké době je nutné vodoměry měnit?

Vodoměry pro studenou vodu mají platné ověření po dobu 6-ti let, vodoměry pro teplou užitkovou vodu mají platné ověření po dobu 4 let. Od roku 2012 je tato doba sjednocena na 5 let. Provádění ověřování (přecejchování) vodoměrů a následná zpětná montáž stejného měřidla se z praktických důvodů neprovádí. Řešením je výměna vodoměru za nový vodoměr nebo vodoměr repasovaný a ověřený zkušebnou.

Z jakého důvodu je nutné vodoměry měnit?

Veškeré vodoměry obecně a bez výjimky jsou zákonem o metrologii č. 505/90 Sb. a prováděcí vyhláškou č. 345/02 Sb. zařazeny mezi tzv. "stanovená měřidla" s povinností každé měřidlo ověřit a s možností je používat pouze v době platnosti ověření. Po této době už je jakékoliv měření považované za nesprávné a nelze se o naměřený údaj opřít.

Kdy končí platnost ověření vodoměru?

- uplynutím doby platnosti ověření (od roku 2012 je platnost ověření vodoměru 5 let od doby ověření)
- provedením změn a úprav vodoměru, jenž mohou ovlivnit jeho metrologické vlastnosti
- poškozením vodoměru v takovém rozsahu, že mohlo ztratit některou vlastnost rozhodnou pro ověření
- znehodnocením, popř. odstraněním plomby
- když je zjevné, že i při neporušeném vodoměru a neporušené plombě vodoměr ztratil metrologické vlastnosti (např. při vnitřním zanešením vodoměru nečistotami v rozvodech vody neodpovídající příslušným normám - indikátor na číselníku se při průtoku vody neotáčí)

Jak je zabráněno manipulaci s vodoměrem?

Vodoměry se při montáži doplňují o ochrané krytky na šroubení včetně plomb. Plastové plomby mají vyražené již z výroby unikátní číslo. Je to další ze způsobů, jak dosáhnout přesnějšího meření spotřeby vody v objektu.